III Swoszowicki Piknik Patriotyczny

III Swoszowicki Piknik Patriotyczny – fotorelacja

fot. Elżbieta Barhoumi

Czytaj więcej

54. Jesienny Zlot Turystów Pieszych „Swoszowice 2018”

54. Jesienny Zlot Turystów Pieszych „Swoszowice 2018”

Zapraszamy do przeczytania fragmentów relacji z 54. Jesiennego Zlotu Turystów Pieszych, zorganizowanego przez Komisję Turystyki Pieszej Hutniczo-Miejskiego Oddziału PTTK w Krakowie autorstwa Heleny Grzywacz, Komandora Zlotu.

54. Jesiennego Zlotu Turystów Pieszych odbył się w dniu 22.09.2018 roku na terenie Fortu 51 1/2 w Swoszowicach (Wróblowicach). Uczestnikami Zlotu były dzieci ze szkół podstawowych: nr 3, nr 5, nr 14, nr 15 i nr 21 w Jaworznie oraz turyści indywidualni z Krakowa.

Wspaniałej gościny w forcie udzielił nam dyrektor Muzeum Spraw Wojskowych Pan Zbigniew Feliksiewicz.

Na mecie Zlotu rozegrano 5 konkursów: rzutu lotką, rzutu kapeluszem hutniczym, rzutu piłeczką do celu, ringo, przysiady na czas. Wszyscy zwycięzcy zostali nagrodzeni, a najliczniejsze drużyny otrzymały puchary. Dzieciom wręczono także odznaki turystyki kwalifikowanej, które zdobyły wędrując szlakami pieszymi oraz wyróżnienia. Nagrodę Komandora Zlotu otrzymała Komisja Turystyki Pieszej działająca w Oddziale PTTK w Jaworznie. Dzieci otrzymały również maskotki. Na mecie Zlotu działał również Terenowy Referat Weryfikacyjny pod przewodnictwem kol. Władysława Aksamita.

Puchary i nagrody wręczyli:

  • Dyrektor Muzeum Spraw Wojskowych: p. Zbigniew Feliksiewicz;
  • członkowie Zarządu Hutniczo-Miejskiego Oddziału PTTK w Krakowie: p. Maciej Stokaluk oraz p. Eugeniusz Halo oraz instruktor krajoznawstwa p. Bronisława Polak.

Komisja Turystyki Pieszej Hutniczo-Miejskiego Oddziału PTTK w Krakowie oraz Komisja Turystyki Pieszej Oddziału PTTK w Jaworznie uczciła 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości, składając kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującego się na terenie fortu, którego odsłonięcie miało miejsce 8 września 2018 roku.

Zarząd Komisji Turystyki Pieszej Hutniczo-Miejskiego Oddziału PTTK w Krakowie składa serdeczne podziękowania p. Zbigniewowi Feliksiewiczowi za gościnę i oprowadzenie uczestników po Muzeum.

Podziękowania dla wszystkich uczestników, organizatorów i osób prowadzących konkursy, składa

Komandor Zlotu
Helena Grzywacz

Do zobaczenia na następnych Zlotach!

fot. Eugeniusz Halo, Grzegorz Szczotka

Czytaj więcej

Noc Muzeów w Konieczkowej 2018

Noc Muzeów w Konieczkowej 2018 – fotorelacja

12 maja 2018 nasze Muzeum uczestniczyło w Nocy Muzeów w Muzeum Społecznym Gminy Niebylec. Impreza odbyła się w Szkole Podstawowej w Konieczkowej pod hasłem „100 lat Niepodległej”. Oprócz MSWojsk w imprezie brał udział Instytut Pamięci Narodowej z Rzeszowa, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K oraz wielu prywatnych kolekcjonerów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć wykonanych przez Mirosława Lenarta.

Czytaj więcej

Muzeum Spraw Wojskowych - remont fortu

Sala i teren leśny w forcie Swoszowice do wynajęcia na imprezy dla dzieci

Chcesz, aby Twoje dziecko w atrakcyjny i niecodzienny sposób spędziło swoje urodziny? Zapraszamy do Muzeum Spraw Wojskowych w Krakowie – Swoszowicach. Wynajmiemy salę w forcie (ok. 70 m) i teren leśny wokół na imprezę okazjonalną dla dzieci. Sala posiada aneks kuchenny, a przyległy do fortu teren można wykorzystać na zabawy, ognisko lub grilla.

W cenie wynajmu proponujemy atrakcje:

  • ognisko lub grill w kameralnym, dobrze utrzymanym terenie, w którym można zorganizować zabawy ruchowe.

  • zwiedzenie Muzeum – dzieci mogą zobaczyć z bliska i dotknąć mundury, żołnierskie uposażenie wojenne, przedmioty potrzebne na codzień oraz inne militaria i pamiątki; dowiedzią się o historii siarki ukrytej w owieczce podanej Smokowi Wawelskiemu – tak, pochodziła ona z kopalni siarki założonej na terenie Swoszowic miedzy XV a XIX wiekiem, w związku z istnieniem tutaj największych złóż w Europie; dzieci poznają również jak wyglądała praca dawnych górników

Opiekę nad realizacją powyższych atrakcji będzie sprawować nasz przemiły kustosz.

  • Za dodatkową opłatą (ustalaną indywidualnie) możliwe są do zorganizowania warsztaty malowania na drewnie, które prowadzone są przez krakowskiego artystę malarza Edwarda Dudę (www.eduda.eu).

Jednocześnie można korzystać zarówno z sali jak i terenu. Cena do ustalenia.
Terminy to: piątek popołudniu (5 godzin), sobota (10.00 – 15.00 lub 15.45 – 20.45).
Dostępne są również inne terminy po wcześniejszym uzgodnieniu.

Kontakt: tel. 694 840 160
Adres: ul. Sawiczewskich 46, Kraków
Dojazd autobusem: 12 min. autobusem 145 lub 214 z Borku Fałęckiego, przystanek: Fort Swoszowice
Dojazd samochodem: dysponujemy parkingiem

Czytaj więcej

Wyposażenie armii Austro-Wegierskiej

Nowo pozyskane eksponaty armii Austro-Węgierskiej (fot. Maciej Baszak)

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z naszymi nowymi eksponatami. Za zdjęcia dziękujemy Maciejowi Baszakowi. Oczywiście w każdą niedzielę pomiędzy godz. 11.00 a 17.00 możecie Państwo obejrzeć muzealne zbiory osobiście. Będzie nam miło Was gościć!

Czytaj więcej

Wiosna w forcie Swoszowice

Wiosna w naszym Forcie (fot. Elżbieta Ćwik)

Czytaj więcej

Makieta ostrogu bramnego (wartowni) / fot. BC

Aktualna ekspozycja (fot. Bartosz Cichoń)

Czytaj więcej

Siarka

Wystawa pt. „Kopalnie i huty siarki w Swoszowicach 1415-1884” (fot. Elżbieta Ćwik)

Czytaj więcej