m37a - 2017 full kolor

FULL KOLOR – wernisaż obrazów grupy m37a

21.10.2017 r. o godz. 16.21, w naszej muzealnej galerii odbędzie się wernisaż twórczości grupy artystycznej m37a. Wystawa pt. FULL KOLOR potrwa do 11 listopada br. Jak mówią o niej sami twórcy:

„Temat wystawy może być rozumiany w różny sposób, choć kluczowym będzie pokazanie swego rodzaju pełni, czy maksimum ekspresji koloru jako istotnego elementu składowego otaczającej nas rzeczywistości. Jest czymś, na co dzień niedostrzegalnym, choć potrafi stać się przedmiotem zachwytu.

Od początku istnienia osad ludzkich, kolor stanowił jeden z elementów identyfikacji, przynależności do określonej grupy społecznej. Kolory posiadały określoną symbolikę i magiczną moc, indywidualną dla poszczególnych kręgów kulturowych. Widzenie kolorów to wyłącznie subiektywne wrażenie psychiczne powstające w mózgu człowieka (a także części zwierząt). W fizyce mamy jedynie do czynienia z pewnym zakresem promieniowania elektromagnetycznego, które do odbiorcy dociera najczęściej w postaci mieszaniny fal o różnych częstotliwościach.

W podejmowanym temacie wystawy nie chodzi bynajmniej o używanie wielu kolorów w pracach, raczej skupienie się na jakiejś wybranej intensyfikacji w oddziaływaniu barwnym, przekazie emocjonalnym. Głównym celem podejmowanego tematu jest eksploracja granic i styków zagadnienia barwy w odniesieniu do estetyki oraz psychiki człowieka.”

Lista Twórców:
Sołtysik Anna
Turek Mateusz
Romaniak Ewa Maria

Gościnnie:
Burzej Agnieszka
Dąbrowska Ewa
Domagała Bartłomiej
Sajdak Jan
Sawicka Kaja
Weber Beata

Link do strony grupy:
Link do FB:
www.facebook.com/grupaM37A
Link do wydarzenia na fb:
www.facebook.com/events
FULL KOLOR - plakat
FULL KOLOR – plakat

Czytaj więcej

Przestrzeń endokarpu

Przestrzeń endokarpu. Niecodzienna wystawa grupy artystycznej M37A

Od 11 lutego do 11 marca br. gościmy w naszym Forcie niecodzienną wystawę Grupy artystycznej M37A pt. „Przestrzeń endokarpu”. Zapraszamy do zwiedzania w każdą niedzielę w godzinach otwarcia Muzeum tj. od 11.00 do 17.00.

Tak prezentowany przez siebie zbiór opisuje Grupa:

Projekt „Przestrzeni endokarpu” to próba uchwycenia zbioru elementów, punktów w przestrzeni z pewną dodatkową strukturą, której zdrewniała powłoka chroni i ukrywa delikatne wnętrze rozumiane, jako osobowość.

Zakres oraz ramy rozpatrywanych w niej zjawisk to:

  • nieograniczony obszar trójwymiarowy, w którym zachodzą wszystkie zjawiska fizyczne oraz psychiczne objęte jakimiś granicami zewnętrznej powłoki;
  • miejsce zajmowane przez świadomość;
  • rozległa, pusta powierzchnia wewnętrzna bez wyraźnie oznaczonych i widocznych granic;
  • odległość między czymś a czymś.

O Grupie artystycznej M37A

Grupa artystyczna M37A powstała z inicjatywy Ewy Marii Romaniak, która wraz z Pauliną Kargulą oficjalnie inaugurowały działalność 23 października 2015 roku wernisażem wystawy Przestrzeń Szkiców w pracowni grupy w Krakowie. Utworzenie grupy jest wynikiem pustki, jaka wytworzyła się po zamknięciu akademika krakowskiej ASP w czerwcu 2015 roku. Utworzenie grupy wiąże się z próbą przeniesienia przestrzeni wspólnych działań twórczych zapoczątkowanych w POKOJU JEDEN tzw. „dzielnicy Brooklin” akademika gdzie poznały się artystki.

„M37A” jest to skrót od pierwotnej nazwy grupy „MIESZKANIE37A”, która wywodzi się od adresu pierwszej pracowni grupy zlokalizowanej w Krakowie.

Celem grupy M37A jest wytworzenie PRZESTRZENI rozumianej, jako:
– PRZESTRZEŃ FIZYCZNA – realne miejsce wspólnych działań twórczych;
– PRZESTRZEŃ MENTALNA – wzajemne wsparcie twórców, dialog oraz inspiracja.

Pojęcie PRZESTRZENI jest również głównym tematem działań grupy, która czerpiąc z niej inspiracje, jednocześnie bada i analizuje ją w różnych aspektach.

Więcej na stronie: www.m37artspace.wixsite.com
Patronat medialny nad wydarzeniem objął Swoszowicki Portal Informacyjny.

Przestrzeń endokarpu. Plakat
Przestrzeń endokarpu. Plakat

Czytaj więcej