16x9_Wystawa_poswiecona_Wojsku_Polskiemu_w_Dwudziestoleciu_Miedzywojennym (3)

Nowa wystawa poświęcona Wojsku Polskiemu w Dwudziestoleciu Międzywojennym

Jedną z wielu niespodzianek przygotowanych dla zwiedzających przez Muzeum Spraw Wojskowych, jest otwarta 11 listopada wystawa poświęcona Wojsku Polskiemu w Dwudziestoleciu Międzywojennym. Niestety jest ona chwilowo niedostępna dla naszych gości, ale jesteśmy przekonani, że już wkrótce będziemy mogli ją Państwu zaprezentować.

Ekspozycja obejmuje trzy dioramy oparte na pełnowymiarowych manekinach oraz autentycznym umundurowaniu, uzbrojeniu i wyposażeniu Wojska Polskiego.  Pierwsza z nich to drużyna przeciwlotniczego karabinu maszynowego na stanowisku bojowym, druga pokazuje scenę z ćwiczeń poligonowych żołnierzy WP, gdzie elementem centralnym jest podwoda wojskowa oraz żołnierze WP podczas porannych przygotowań do dziennych zadań. Ostatnią dioramą jest wojskowy szpital polowy podczas pracy, którego centralnym elementem jest operowany przez zespół medyczny ranny żołnierz WP.

Należy podkreślić, że większość eksponatów to rzeczy autentyczne, często bardzo rzadkie na rynku kolekcjonerskim w Polsce. Całość została wykonana dzięki wsparciu Wydz. Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, INSTALOWI Kraków oraz pracy wolontariuszy. Koncepcję wystawy opracował Robert Angowski z Krakowskiej Filmowej Grupy Rekonstrukcyjnej.

Wystawa_poswiecona_Wojsku_Polskiemu_w_Dwudziestoleciu_Miedzywojennym (1)

Wystawa_poswiecona_Wojsku_Polskiemu_w_Dwudziestoleciu_Miedzywojennym (2)

Czytaj więcej

sala_zolnierska_MSWojsk_16x9

Sala Żołnierska została udostępniona!

Zapraszamy, jak tylko będzie to możliwe, do odwiedzin Sali Żołnierskiej dla 36 żołnierzy, wyremontowanej i odtworzonej dzięki wsparciu finansowemu:

  • Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa,
  • Wydz. Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa,
  • firmie INSTAL Kraków i jej prezesowi p. Piotrowi Juszczykowi,
  • oraz zaangażowaniu i pracy wolontariuszy związanych z naszym Muzeum.

Sala Żołnierska prezentuje się dokładnie tak jak podczas świetności Fortu 51 ½ Wróblowice. Odtworzona została w najdrobniejszych detalach na podstawie zachowanej dokumentacji oraz dzięki konsultacjom z ekspertami zajmującymi się historią Twierdzy Kraków. Jest to jedyne takie miejsce w całej Twierdzy Kraków, a może i w Europie, gdzie zwiedzający wkroczą wprost w XIX wieczną scenerię życia podwładnych Cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa. Muzeum zajmując część sali będzie tylko gościem w tej cześć Fortu.

Gabloty znajdujące się w części wystawowej sali żołnierskiej mieszczą w przeważającej większości nowe eksponaty pozyskane w ostatnich miesiącach. Na szczególną uwagę zasługuje odznaka czapkowa (Kappenabzeichen) 13 Pułku Piechoty (Infanterie Regiment) „Krakowskie Dzieci”- jedyna w Polsce, a prawdopodobnie i w Europie.

Uroczyste otwarcie odrestaurowanej sali żołnierskiej oraz wystawy planowane było na 06 grudnia 2020. Niestety sytuacja pandemiczna pokrzyżowała nasze plany. Mając nadzieję, że zobaczymy się wkrótce w podwojach Muzeum, dzisiaj na zachętę prezentujemy Państwu kilka zdjęć, jednocześnie zwracając się z dwoma prośbami:

  • udział w konkursie bez nagród na imię dla artylerzysty przebudzonego do służby w Sali Żołnierskiej,
  • poszukujemy pieca typu koza, którym ogrzewana była sala żołnierska (oczywiście z epoki, wysokość ok. 120 cm), a więc „ktokolwiek widział, ktokolwiek wie” proszony jest o kontakt.

Wszystkim naszym sympatykom życzymy w tych trudnych czasach dużo zdrowia i do zobaczenia!

Zapraszamy na nasz profil na facebooku, po więcej aktualnych informacji.

sala_zolnierska_MSWojsk_4

sala_zolnierska_MSWojsk_5

 

 

 

 

 

 

sala_zolnierska_MSWojsk_2

sala_zolnierska_MSWojsk_3

Czytaj więcej

MSWojsk-sladami-mogil-2020-1

Ślady śmierci – mogiły żołnierskie 1914-1918 w Galicji Zachodniej

W niedzielę 13 września 2020 r. otwieramy wystawę pt. „Ślady śmierci – mogiły żołnierskie 1914-1918 w Galicji Zachodniej. Jest to wystawa stała prezentująca eksponaty pochodzące z austriackich cmentarzy wojennych.

03 listopada 1915 roku w wiedeńskim Ministerstwie Wojny utworzony został Wydział Grobów Wojennych (niem. Kriegsgraber Abteilung), posiadający szerokie uprawnienia. Równocześnie powołano jego terenowe odpowiedniki, powiązane z dowództwami korpusów armii. Zadaniem Wydziału i jego terenowych filii było ewidencjonowanie poległych, ekshumowanie i komasowanie zwłok na wybranych miejscach, a także projektowanie, budowa i dekoracja cmentarzy wojennych. Zadania te realizowano wszędzie tam, gdzie walczyły armie austriackie: w Serbii, Dolomitach Włoskich, Karpatach Wschodnich, nad Piawą, na Wołyniu oraz oczywiście na terenie całej prawie Galicji.

Okazuje się że jedynie w Galicji Zachodniej, w Oddziale Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie dzięki sprawności organizacyjnej dowódców: Rudolfa Brocha i Hansa Hauptmanna, udało się sprawę doprowadzić prawie do końca. Poza tym inne teatry działań wojennych były wciąż objęte walką.

Zespół powstawał od początku jako coś więcej niż wiele pojedynczych cmentarzy. Powstawał w sposób zorganizowany, posiadał jeden budżet, jedno dowództwo wojskowe. W poszczególnych okręgach cmentarnych można zauważyć jednolitość artystyczną. Każdy okręg posiadał jeden cmentarz główny, większy, z kaplicą i z miejscem dla odbywania uroczystości.

Jedną z wielu rzeczy odróżniających zachodniogalicyjskie cmentarze wojenne od innych nekropolii wojennych jest fakt, że w większości przypadków są tu na jednym cmentarzu pochowani żołnierze obu walczących stron.

 

Zapraszamy na nasz profil na facebooku, po więcej aktualnych informacji.

Czytaj więcej

Muzeum-Spraw-Wojskowych-2020

Otwieramy ponownie Muzeum Spraw Wojskowych! Zapraszamy na Eksperymentalny Dzień Dziecka i inne atrakcje!

Drodzy Przyjaciele, miło nam poinformować, że od niedzieli 7 czerwca ponownie otwieramy swoje stalowe podwoje dla zwiedzających. Chcemy, aby był to Was (i dla nas również) dzień specjalny. W związku z tym mamy kilka propozycji dla starszych i młodszych.

Zaczniemy od tego, że wkrótce zacznie się remont kilku pomieszczeń, co wymusiło zmianę ekspozycji. Poczujecie się więc jak w zupełnie innym muzeum. Po drugie, mamy dla Was specjalną wystawę czasową stworzoną przez Krakowską Filmową Grupę Rekonstrukcyjną. Dzięki nim będzie się mogli przenieść w czasie, do pierwszych dni Powstania Warszawskiego i obejrzeć pomieszczenie sztabowe jednego z oddziałów Armii Krajowej.

A po trzecie, pomyśleliśmy także o najmłodszych, którzy przez kilka miesięcy zamknięci w domach musieli zdobywać wiedzę teoretyczną. W niedzielę specjalnie dla nich, w plenerze przed Muzeum, zorganizowane zostanie nietypowy Dzień Dziecka, gdzie teorię będzie można połączyć z praktyką. Zobaczycie, że nauka może być ciekawa, będą pokazy chemiczne, bengalskie ognie, doświadczenia z ciekłym azotem i wiele innych.

Ponieważ jesteśmy na terenie Fortu, więc zaprosimy dzieciaki do prób sprawnościowych i zręcznościowych oraz na strzelnicę paintbola. To wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15.00. Jest tylko jedno ograniczenie, dla Waszego bezpieczeństwa i zgodnie z obowiązującymi wytycznymi dla spotkań w terenie otwartym, możemy przyjąć tylko 150 osób. Link do strony wydarzenia na Facebooku, gdzie będą aktualne informacje, znajduje się tutaj: www.facebook.com/events/248358709763652.

Czytaj więcej