IV-Swoszowicki-Piknik-Patriotyczny-16x9

IV Swoszowicki Piknik Patriotyczny

07 września 2019 r. w godz. od 15.00 do 21.00 odbędzie się IV edycja Swoszowickiego Pikniku Patriotycznego. Wydarzenie będzie miało miejsce na terenie naszego Fortu 51 1/2.

Głównymi punktami programu będą pokazy – rekonstrukcja obrony przeciwlotniczej Krakowa w 1939, zainscenizowane przez Stowarzyszenie Bateria Motorowa Artylerii Przeciwlotniczej oraz koncert Amelii Ślusarek i Norberta Smolińskiego. Wystąpią również dzieci ze szkoły podstawowej SP43 w Swoszowicach.

Wszyscy przybyli zostaną poczęstowani pyszną grochówką wojskową. Tradycyjnie podczas Pikniku wręczone zostaną Medale „Chwała Siarczanym Korzeniom Swoszowic”. Prawdopodobnie odwiedzi nas Prezydent m. Krakowa prof Jacek Majchrowski, który ma szczególny sentyment do naszego Fortu i jego Załogi :)

Poniżej plan wydarzenia:

15.00- rozpoczęcie Pikniku,
15.30- występ dzieci ze SP43,
16.00- rekonstrukcja obrony plot Krakowa (część I),
17.00- koncert Norberta „Smoły Smolińskiego”,
18.30- rekonstrukcja obrony Krakowa (cześć II).

Grochówka wydawana będzie cały czas.

Serdecznie zapraszamy!

Fotorelacja z III Swoszowickiego Pikniku Patriotycznego
Informacja o wydarzeniu na Facebooku

Czytaj więcej

Swoszowicki Piknik Patriotyczny / fot. Bartłomiej Cichoń

II. Swoszowicki Piknik Patriotyczny – przesłanie

Drodzy Państwo!

Przed nami II. Swoszowicki Piknik Patriotyczny. Chcielibyśmy przypomnieć dorosłym i zapoznać młodzież, że patriotyzm może i powinien być uczuciem pozytywnym, czyli sprowadzać się do miłości Ojczyzny, zarówno tej dużej – Polski, jak i tej małej, w której żyjemy. Patriotyzm nie jest uczuciem negatywnym, nienawiścią, czy nawet niechęcią skierowaną przeciwko innym społecznościom. Jest to patriotyzm czasów pokoju, pokazujący dumę z tego, że jesteśmy Polakami, ucząc jednoczesnego szacunku do innych narodów.

Nieszczęście Polski polega na tym, że polskie postawy patriotyczne najczęściej związane są z wojnami – nasi przodkowie musieli swą miłość do Ojczyzny potwierdzać w boju o Nią. Stąd postawa „żołnierza-bohatera” jest uznawana powszechnie jako patriotyczna. Stąd także większość utworów poetyckich opiewa bohaterstwo, odwagę, czy poświęcenie, które są dowodem przywiązania do najwyższych wartości.

Dewizą II. Swoszowickiego Pikniku Patriotycznego są słowa: Si bellum omittimuspace numquam fruemur. W wolnym tłumaczeniu na język polski: Gdy zapomnimy o wojnie, nigdy nie będziemy się cieszyć pokojem. Można zaryzykować twierdzenie, że to powiedzenie jest aktualne od czasów prehistorycznych i będzie aktualne jeszcze przez setki lat. Niestety zawsze znajdzie się na Ziemi szaleniec, fanatyk lub wręcz pospolity zbrodniarz, który pociągnie za sobą naród i zagrozi bezpieczeństwu sąsiadów. Na tę ewentualność musimy być przygotowani, ale w żadnym razie nie oznacza to zamiłowania do wojny i chęci do agresji. Żołnierze powiadają, że to właśnie oni są najbardziej przekonanymi pacyfistami. Któż chciałby ginąć, zostawiając swój dom, przyjaciół, rodzinę…?

II. Swoszowicki Piknik Patriotyczny ma być wydarzeniem, które z jednej strony pokaże uczestnikom patriotyzm u ujęciu tradycyjnym. Zaprezentuje go zespół Contra Mundum, który zaśpiewa poezję polskich twórców – K. Baczyńskiego, T. Gajcego, J. Kaczmarskiego i innych, którzy musieli udowadniać w walce swoją miłość do Ojczyzny. Z drugiej strony patriotyzm bardziej radosny, który zaprezentują dzieci z Szkoły Podstawowej nr 43 w Krakowie. 6. Brygada Powietrznodesantowa pokaże nam nie tylko broń osobistą żołnierzy, ale także sprzęt i wyposażenie. Będzie można obejrzeć nowoczesną armatę przeciwlotniczą oraz sprawdzić się w roli celowniczego. Będzie także pokaz Grupy Rekonstrukcji historycznych, która zaprezentuje biwak żołnierzy Armii Krajowej, ich broń i mundury. GRH zorganizuje szereg gier i zabaw dla młodzieży.

Przypomnimy również dwie wrześniowe rocznice – Wrzesień 39, w czasy którego przeniesie nas weteran obrony Lwowa, kpt. Włodzimierz Wolny oraz wrzesień 1944, podczas którego walczący w Warszawie Powstańcy byli zaopatrywani z powietrza, m.in. przez lotników Południowo Afrykańskich Sił Powietrznych (SAAF), o czym opowie film pt. „Zrzuty dla Warszawy” w reżyserii Tinusa Le Roux. Lokalnemu patriotyzmowi poświęcone będzie przekazanie przez górników Kopalni Siarki w Tarnobrzegu tablicy pamiątkowej naszej szkole. Nad bezpieczeństwem wydarzenia czuwać będzie Policja i Straż Miejska.

Wobec tego radujmy się odzyskaną wolnością, cieszmy się z niepodległości, kochajmy Ojczyznę – małą i dużą. Myślmy pozytywnie, współpracujmy w ważnych dla nas sprawach, mimo różnic w światopoglądach, bo wartości, którymi powinniśmy się kierować są wartościami uniwersalnymi. Szczególnie cieszy, że do organizacji Pikniku włączyły się lokalne firmy i przedsiębiorstwa, patronatem objął je Wojewoda Małopolski, a współfinansował Urząd Miasta Krakowa, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Instal S.A. oraz Unison Sp. o.o.

Osoby, które mają wątpliwości zapraszamy tym goręcej, aby mogły je rozwiać.

Czytaj więcej

II. Swoszowicki Piknik Patriotyczny - banner

II. Swoszowicki Piknik Patriotyczny w naszym Muzeum

9 września (sobota) br. w Krakowie – Swoszowicach rozpocznie się wielkie rodzinne spotkanie połączone z bezpłatnym zwiedzaniem Muzeum Spraw Wojskowych – II. Swoszowicki Piknik Patriotyczny. Od godziny 11.00 do 15.00 zapraszamy do obejrzenia świetnie zachowanego Fortu Swoszowice wraz ze zgromadzonymi tu eksponatami oraz wystawą prac malarskich Edwarda Dudy. Od godz. 15.00 na obiekcie sportowym sekcji jeździeckiej WLKS „Krakus” przy ul. Kąpielowej 51 w Krakowie (hipodrom), czekać będzie na Państwa moc atrakcji. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Contra Mundum. Piknik ma na celu propagowanie postaw patriotycznych, przybliżenie tajników polskich militariów oraz wspólne spędzenie czasu.

Imprezie towarzyszyć będą pokazy sprzętu 6. Brygady Powietrznodesantowej, wystawa broni z kolekcji Krzysztofa Pawlaka, warsztaty kreatywne MYŚLNIKA dla dzieci oraz inne atrakcje. Zostaną również wręczone medale Gloria Radices Sulphurum „Chwała Siarczanym Korzeniom” dla osób zaangażowanych w działalność społeczną na rzecz mieszkańców Swoszowic.

Wydarzenie, pod patronatem honorowym Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika, zorganizowane zostało przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa,  Stowarzyszenia „Siarczane Korzenie Swoszowic”Muzeum Spraw WojskowychWojewódzkiego Ludowego Klubu Sportowego „Krakus” oraz Szkoły Podstawowej nr 43 w Krakowie. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Sponsorami są Unison Sp. z o.o. oraz Instal Kraków S.A. Z kolei TVP Kraków i Swoszowicki Portal Informacyjny objęły wydarzenie swoim patronatem medialnym.

Aktualny plan wydarzeń, mapa dojazdu, opisy atrakcji można znaleźć na stronie: www.swoszowice.org.pl oraz w facebookowej grupie Swoszowice – nasze miejsce na Ziemi. Zdjęcia Bartłomieja Cichonia z I Swoszowickiego Pikniku Patriotycznego można obejrzeć w fotogalerii tutaj.

Zapraszamy serdecznie! Wstęp bezpłatny!

Plan wydarzeń:

ul. Sawiczewskich 46, Kraków
11.00 – 15.00
 – bezpłatne zwiedzanie Muzeum Spraw Wojskowych, znajdującego się w jednym z najlepiej zachowanych fortów Twierdzy Kraków – Forcie Swoszowice (znanym również jako Fort Wróblowice)

ul. Kąpielowa 51, Kraków, obiekt sekcji jeździeckiej WLKS „Krakus” 
15.00
 – koncert dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 43, które wykonają najpopularniejsze szlagiery z czasów I i II Wojny Światowej. W repertuarze m.in. „Przybyli ułani pod okienko”, „Czerwone Maki na Monte Cassino”, „Pierwsza kadrowa”. Oczywiście można przyłączyć się do śpiewania :)

16.00 – 16.30 – Przekazanie tablicy upamiętniającej 135-lecie założenia SP nr 43 wraz z promocją książki pt. „Bajka prawdziwa o siarce, czyli żółtym polskim złocie” Adama Wójcika – Łużyckiego

16.30 – 17.00 – Spotkanie z bohaterem II Wojny Światowej Włodzimierzem Wolnym

17.00 – 19.00 – Koncert zespołu Contra Mundum

19.00 – 19.30 – Projekcja filmu krótkometrażowego pt. „Zrzuty dla Warszawy” w reż. Tinusa Le Roux

Atrakcje

Muzeum Spraw Wojskowych

Pierwsze wydarzenie towarzyszące II. Swoszowickiemu Piknikowi Patriotycznemu odbędzie się w Muzeum Spraw Wojskowych. Tylko od godziny 11.00 do 15.00 będzie można skorzystać z bezpłatnego zwiedzania Muzeum w Forcie Swoszowice. Warto się tam udać ze względu na możliwość obejrzenia jednego z najlepiej zachowanych fortów Twierdzy Kraków, bogatej kolekcji militariów z okresu I i II wojny światowej oraz ostatnich dni wystawy niepowtarzalnych obrazów, które namalował Edward Duda.

Koncert dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 43 w Krakowie

II. Swoszowicki Piknik Patriotyczny rozpocznie się od występu dzieci z Szkoły Podstawowej nr 43 w Krakowie, które zaprezentują widowisko przygotowane specjalnie na tę okazję. Będzie i radośnie, i śpiewająco, i z zadumą, i kolorowo, i szaro-zielono też ?. Dla wszystkich dzieci (nie tylko z SP nr 43) będzie przygotowanych sporo atrakcji… Zapraszamy wraz z rodzicami!

Włodzimierz Wolny

Kpt. Włodzimierz Wolny – weteran Września 39, obrońca Lwowa, żołnierz Armii Krajowej, więzień UB, żywa legenda. Kpt. Wolny był żołnierzem IV plutonu Żelbet. Brał udział w ubezpieczaniu pracy radiostacji „Wisła”, która nadawała w okresie II wojny światowej także z terenów Swoszowic. Radiostacja nocami była przenoszona z terenu Piasków Wielkich do okolicznych wsi. Za każdym razem towarzyszyła jej uzbrojona osłona, w skład której wchodził m.in. kpt. Wolny. W Swoszowicach nadawano z nieistniejącej dzisiaj strażnicy Straży Pożarnej, która znajdowała się w przejętej przez Niemców Bożnicy przy ul. Wypoczynkowej. Kapitan opowie nam, jako naoczny świadek, o pełnej niebezpieczeństw, zapomnianej historii radiostacji „Wisła”…

Contra Mundum

Gwiazdą wieczoru II. Swoszowickiego Pikniku Patriotycznego jest zespół Contra Mundum, znany m.in. z muzyki do filmu „Wyklęty”. Jak zapowiada Dominik Kościelny, jeden z organizatorów koncertu – „Będzie to kawał niosącej mocny, emocjonalny przekaz poezji muzycznej w tonacji patriotycznej. Serdecznie zapraszam – wstęp jest bezpłatny!”

Zrzuty dla Warszawy”

Półgodzinny dokument Tinusa Le Roux przenosi nas 73 lata wstecz. Wraz z lotnikami 31. Dywizjonu Bombowego Południowoafrykańskich Sił Powietrznych przeżywamy loty nad walczącą Warszawę. Film oparty jest na wywiadach z lotnikami, którzy uczestniczyli w zrzutach. Ich emocjonalne i wzruszające opowieści wzbudzają szacunek dla ich odwagi i wdzięczność za pomoc walczącym Powstańcom. Większość bohaterów filmu już nie żyje, ale dzięki filmowi ich opowieść zostanie przekazana kolejnym pokoleniom. Dokument ten nadaje piękny wymiar słowom „za naszą i waszą wolność”. Film ma polskie napisy. Poprzedzi go krótka prelekcja Dominika Kościelnego dotycząca kontekstu historycznego pokazywanych wydarzeń.

Prezentacja sprzętu i uzbrojenia żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej

Żołnierze pokażą nie tylko różnego rodzaju broń osobistą (najnowsze modele, które od niedawna są na wyposażeniu WP), ale także sprzęt pomocniczy. Będzie można spojrzeć na świat przez lornetki, przymierzyć spadochron desantowy lub kamizelkę przeciwodłamkową. Będzie można też sprawdzić jak w Afganistanie jeździło się Hammerem, a nawet zasiąść na miejscu celowniczego armaty przeciwlotniczej… Oczywiście żołnierze będą odpowiadali na wszystkie pytania (które nie będą naruszały tajemnicy wojskowej ) oraz opowiedzą o trudach codziennej służby. Zapraszamy całe rodziny!

Grupa Rekonstrukcji historycznej

Nasz Piknik odwiedzi jedna z Grup Rekonstrukcji historycznej, specjalizująca się w odtwarzaniu ugrupowań podziemia niepodległościowego. Członkowie grupy zainscenizują biwak oddziału partyzanckiego Armii Krajowej. Dorośli będą mogli obejrzeć umundurowanie i uzbrojenie partyzanckie z lat II wojny światowej, a dzieci i młodzież uczestniczyć w kilku atrakcyjnych wydarzeniach, zorganizowanych specjalnie dla nich przez rekonstruktorów. W planie jest tor przeszkód, nauka musztry wojskowej, strzelnica… Naturalnie będzie można porozmawiać o historii odtwarzanego oddziału, a może nawet złożyć swój akces do grupy… Zapraszamy!

MYŚLNIKOWE warsztaty twórcze

Wśród atrakcji II. Swoszowickiego Pikniku Patriotycznego znalazły się MYŚLNIKOWE warsztaty twórcze. Dzieci bezpłatnie będą mogły rysować okolicznościowe medale oraz projektować i ozdabiać specjalnie przygotowane kamienie.

Plakat

II Swoszowicki Piknik Patriotyczny 2017
II Swoszowicki Piknik Patriotyczny 2017

Mapa dojazdu do Muzeum Spraw Wojskowych (Fort Swoszowice)

Mapa dojazdu do WLKS Krakus

 

Czytaj więcej

Swoszowicki Piknik Patriotyczny

Swoszowicki Piknik Patriotyczny w naszym Muzeum

Warto zarezerwować sobie czas 10 września (sobota) br. Odbędzie się wtedy Swoszowicki Piknik Patriotyczny, którego pierwsza część zaplanowana jest w Muzeum. Od godz. 12.00-15.00 będzie można bezpłatnie zwiedzać nasz Fort, a jest co zobaczyć – jedne z najciekawszych w Polsce zbiory militariów z okresu I Wojny Światowej!

Poniżej przedstawiamy plan wydarzeń Pikniku. Aktualności można śledzić na stronie Swoszowickiego Portalu Informacyjnego oraz na stronie wydarzenia na Facebooku. Do zobaczenia!

Plan wydarzeń:

12.00 – 15.00bezpłatny zwiedzanie Muzeum Spraw Wojskowych, znajdującego się w jednym z najlepiej zachowanych fortów Twierdzy Kraków – Forcie Swoszowice (znanym również jako Fort Wróblowice) przy ul. Sawiczewskich 46;

15.00 – koncert dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 43, które wykonają najpopularniejsze szlagiery z czasów I i II Wojny Światowej. W repertuarze np. „Przybyli ułani pod okienko”, „Czerwone Maki na Monte Cassino”, „Pierwsza kadrowa”; (obiekt sekcji jeździeckiej WLKS „Krakus” przy ul. Kąpielowej 51);

16.00 – pokaz musztry kawaleryjskiej prezentowany przez 8. Pułk Ułanów i 3. Pułk Strzelców Konnych (obiekt sekcji jeździeckiej WLKS „Krakus” przy ul. Kąpielowej 51);

17.00 – wspólne śpiewanie popularnych pieśni patriotycznych. Przygotowanych zostało ponad 100 bezpłatnych śpiewników! (obiekt sekcji jeździeckiej WLKS „Krakus” przy ul. Kąpielowej 51).

Imprezie towarzyszyć będą okolicznościowe wystawy uznanych lokalnych twórców, pokazy sprzętu 6. Brygady Powietrznodesantowej oraz dobra gastronomia. Zostaną również wręczone medale Gloria Radices Sulphurum „Chwała Siarczanym Korzeniom” dla osób zaangażowanych w działalność społeczną na rzecz mieszkańców Swoszowic.

Wydarzenie, pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie „Siarczane Korzenie Swoszowic”, Muzeum Spraw Wojskowych, Wojewódzki Ludowy Klub Sportowy „Krakus” oraz Szkołę Podstawową nr 43 w Krakowie. Sponsorami są Unison Sp. z o.o. oraz Instal Kraków S.A., zaś patronatem medialnym Piknik objęły: Swoszowicki Portal Informacyjny (SPI) oraz miejski portal informacyjny Kraków PL.

Mapa dojazdu do Muzeum

Mapa dojazdu do WLKS „Krakus” (hipodrom)

Swoszowicki Piknik Patriotyczny 2016
Swoszowicki Piknik Patriotyczny 2016

Czytaj więcej