16x9_Wystawa_poswiecona_Wojsku_Polskiemu_w_Dwudziestoleciu_Miedzywojennym (3)

Nowa wystawa poświęcona Wojsku Polskiemu w Dwudziestoleciu Międzywojennym

Jedną z wielu niespodzianek przygotowanych dla zwiedzających przez Muzeum Spraw Wojskowych, jest otwarta 11 listopada wystawa poświęcona Wojsku Polskiemu w Dwudziestoleciu Międzywojennym. Niestety jest ona chwilowo niedostępna dla naszych gości, ale jesteśmy przekonani, że już wkrótce będziemy mogli ją Państwu zaprezentować.

Ekspozycja obejmuje trzy dioramy oparte na pełnowymiarowych manekinach oraz autentycznym umundurowaniu, uzbrojeniu i wyposażeniu Wojska Polskiego.  Pierwsza z nich to drużyna przeciwlotniczego karabinu maszynowego na stanowisku bojowym, druga pokazuje scenę z ćwiczeń poligonowych żołnierzy WP, gdzie elementem centralnym jest podwoda wojskowa oraz żołnierze WP podczas porannych przygotowań do dziennych zadań. Ostatnią dioramą jest wojskowy szpital polowy podczas pracy, którego centralnym elementem jest operowany przez zespół medyczny ranny żołnierz WP.

Należy podkreślić, że większość eksponatów to rzeczy autentyczne, często bardzo rzadkie na rynku kolekcjonerskim w Polsce. Całość została wykonana dzięki wsparciu Wydz. Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, INSTALOWI Kraków oraz pracy wolontariuszy. Koncepcję wystawy opracował Robert Angowski z Krakowskiej Filmowej Grupy Rekonstrukcyjnej.

Wystawa_poswiecona_Wojsku_Polskiemu_w_Dwudziestoleciu_Miedzywojennym (1)

Wystawa_poswiecona_Wojsku_Polskiemu_w_Dwudziestoleciu_Miedzywojennym (2)

Czytaj więcej

Siarka w powiększeniu

Zapraszamy na wystawę pt. „Kopalnie i huty siarki w Swoszowicach 1415-1884”

Od 06 grudnia 2015 r. w naszym muzeum gości wystawa pt. „Kopalnie i huty siarki w Swoszowicach 1415-1884”. Można zobaczyć na niej m.in.:
  • prawdziwą siarkę,
  • oryginalne akcesoria z epoki służące do jej wydobycia,
  • mundur górniczy,
  • poczytać historie ludzi pracujących w kopalni,
  • poznać ciekawostki dotyczące górniczej przeszłości Swoszowic.
          Wystawa zorganizowana została dzięki Komitetowi Organizacyjnemu Obchodów Jubileuszu 600-lecia Lokacji Swoszowic. Scenariuszem zajął się dr Adam Wójcik-Łużycki. Współpracowali z nim Beata Kotasiak-Wójcik, Dominik J. Galas i nasz dyrektor Zbigniew Feliksiewicz. Skład komputerowy i fotografie na tablicach informacyjnych zawdzięczamy Andrzejowi Kaczorowskiemu. Za fotografie dziękujemy również Dominikowi J. Galasowi.
          Oczywiście bez zaangażowania kilku instytucji i ludzi w ogóle nie doszłoby do wystawy. Wsparciem służyli nam m.in.: Szkoła Podstawowa nr 43 w Krakowie-Swoszowicach, Towarzystwo Przyjaciół Tarnobrzega, Grupa Azoty (Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A.), a także Zenon Duda i Kazimierz Ferenc. Wszystko odbyło się to przy finansowym wsparciu  Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
          Wystawę pt. „Kopalnie i huty siarki w Swoszowicach 1415-1884” można zwiedzać w niedziele w godz. 11.00-18.00. Na wirtualny spacer po ekspozycji zapraszamy do naszej Galerii – to oczywiście nie wszystko, co dla Państwa przygotowaliśmy.

Czytaj więcej

Siarka

Wystawa pt. „Kopalnie i huty siarki w Swoszowicach 1415-1884” (fot. Elżbieta Ćwik)

Czytaj więcej