Makieta ostrogu bramnego (wartowni) / fot. BC

Aktualna ekspozycja

Szanowni Państwo! Zapraszamy Was serdecznie do muzealnej Galerii zdjęć. Tym razem, naszą obecną ekspozycję zobaczycie ujętą obiektywem Bartosza Cichonia. Warto tam zajrzeć, gdyż profesjonalne fotografie Bartka świetnie ukazują zakres naszych zbiorów. A jest co oglądać – od elementów uzbrojenia począwszy, na żołnierskim wyposażeniu skończywszy.

Pełną wystawę możecie obejrzeć w naszym Muzeum w każdą niedzielę, w godz. 11.00-18.00, za symboliczną opłatą. Zapraszamy raz jeszcze do obejrzenia zdjęć, a także zwiedzania Muzeum Spraw Wojskowych w Forcie Swoszowice (ul. Sawiczewskich 47, Kraków).

Czytaj więcej

Siarka w powiększeniu

Zapraszamy na wystawę pt. „Kopalnie i huty siarki w Swoszowicach 1415-1884”

Od 06 grudnia 2015 r. w naszym muzeum gości wystawa pt. „Kopalnie i huty siarki w Swoszowicach 1415-1884”. Można zobaczyć na niej m.in.:
  • prawdziwą siarkę,
  • oryginalne akcesoria z epoki służące do jej wydobycia,
  • mundur górniczy,
  • poczytać historie ludzi pracujących w kopalni,
  • poznać ciekawostki dotyczące górniczej przeszłości Swoszowic.
          Wystawa zorganizowana została dzięki Komitetowi Organizacyjnemu Obchodów Jubileuszu 600-lecia Lokacji Swoszowic. Scenariuszem zajął się dr Adam Wójcik-Łużycki. Współpracowali z nim Beata Kotasiak-Wójcik, Dominik J. Galas i nasz dyrektor Zbigniew Feliksiewicz. Skład komputerowy i fotografie na tablicach informacyjnych zawdzięczamy Andrzejowi Kaczorowskiemu. Za fotografie dziękujemy również Dominikowi J. Galasowi.
          Oczywiście bez zaangażowania kilku instytucji i ludzi w ogóle nie doszłoby do wystawy. Wsparciem służyli nam m.in.: Szkoła Podstawowa nr 43 w Krakowie-Swoszowicach, Towarzystwo Przyjaciół Tarnobrzega, Grupa Azoty (Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A.), a także Zenon Duda i Kazimierz Ferenc. Wszystko odbyło się to przy finansowym wsparciu  Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
          Wystawę pt. „Kopalnie i huty siarki w Swoszowicach 1415-1884” można zwiedzać w niedziele w godz. 11.00-18.00. Na wirtualny spacer po ekspozycji zapraszamy do naszej Galerii – to oczywiście nie wszystko, co dla Państwa przygotowaliśmy.

Czytaj więcej